budowa i funkcje skóry człowieka

Aby w pełni zrozumieć, czym jest atopowe zapalenie skóry należy najpierw wiedzieć, jak jest zbudowana i jakie funkcje pełni skóra zdrowego człowieka. Z lekcji biologii wiemy, że największym organem człowieka jest właśnie ona. U człowieka skóra zajmuje 1,5-2 m kwadratowych powierzchni, a jej grubość oscyluje między 1,5 a 5 mm.

Budowa skóry

Skóra człowieka składa się trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek – jest najbardziej zewnętrzną jej częścią. Pełni on funkcję ochronną i rozrodczą. Zbudowany jest głównie z komórek nabłonkowych. Prócz nich w naskórku odnajdziemy komórki barwnikowe (melanocyty), które decydują o kolorze naszej skóry, komórki odpowiedziane za reakcje immunologiczne (obronno-odpornościowe) oraz komórki nerwowe. Najprościej ujmując – to naskórek ma nas chronić i to on najszybciej się regeneruje. Skóra właściwa tworzona jest przez tkankę łączną. Znajdują się w niej włókna kolagenowe i elastyna, które powodują, że wraz z ich utratą, nasza skóra się starzeje. Ponadto, w skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne, nerwy i gruczoły, w tym także potowe. Najgłębszą warstwą jest tkanka podskórna, czyli tkanka tłuszczowa i łączna. W tej warstwie znajdziemy niektóre receptory. To ona izoluje nasz organizm przed gwałtownymi zmianami temperatury.

Podstawowe funkcje skóry

Pierwszą, podstawową funkcją skóry jest ochrona. Skóra ma za zadanie chronić i bronić nas przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, takimi jak: bakterie, wirusy, grzyby, a także czynnikami mechanicznymi, takimi jak uderzenia, związki chemiczne, promieniowanie UV, czy bodźce termiczne. Można rzecz, że jest naszą izolacją zewnętrzną, aby chronić to, co jest wewnątrz nas. Co więcej, skóra ma zapewnić homeostazę, czyli niezmienność warunków wewnętrznym naszego organizmu. Następną, nie mniej ważną rolą skóry jest percepcja, czyli nasz odbiór zewnętrznych bodźców. To dzięki skórze wiemy, kiedy jest nam ciepło, kiedy nas boli kiedy się uderzymy, czy kiedy jest nam przyjemnie podczas dotyku. Skóra człowieka, na swój sposób umie też mówić. I chodzi tu nie o werbalizację, ale mowę niewerbalną. Najprostszy przykład, kiedy jest nam zimno, czy się czegoś wystraszymy – dostajemy „gęsiej skórki”. A to nic innego jak reakcja pilomotoryczna skóry. Skóra wyraża nasze stany emocjonalne, kiedy np. stresując się – wytwarzamy nadmiar potu. Skóra to także nasz magazyn witamin i tłuszczu. Co więcej, ona także odpowiada za wchłanianie niektórych substancji, niestety nie zawsze tych dobrych dla naszego organizmu.

Skóra osób z atopowym zapaleniem

Skóra osób chorych na atopowe zapalenie różni się budową, a co za tym idzie także i funkcjami w porównaniu z organem zdrowego człowieka. Niestety jest ona nieszczelna, co widać nawet gołym okiem, na naskórku. Warstwy skóry nie przylegają do siebie, przez co alergeny mogą łatwo przez nie się przedostawać. Atopowa skóra to także poszerzone pory i mniejsza ilość kolagenu i elastyny. Naskórek nie chroni nas przed nadmiernym parowaniem wody, przez co skóra dodatkowo się wysusza. Niestety cierpi na tym, nie tylko ochrona, ale i gospodarka witaminowa, zdrowie a także nasz wygląd.