atopowe zapalenie skóry
Z jakich preparatów korzystać przy atopowym zapaleniu skóry
Luty 1, 2017
mycie przy atopowym zapaleniu skóry
Czym myć skórę przy atopowym zapaleniu?
Luty 2, 2017
Pokaż wszystkie

Częstotliwość występowania atopowego zapalenia skóry

częstochotliwość występowania atopowego zapalenia skóry

Coraz więcej i częściej słyszymy, o atopowym zapaleniu skóry, jest to choroba występująca na tle alergicznym. Coraz częściej zostają odnotowane zachorowania na tę chorobę.

Najczęściej u dzieci i kobiet

Atopowe zapalenie skóry, diagnozowane jest zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jednak statystyki mówią, że występuje ona zdecydowanie częściej u małych dzieci. Najwięcej zachorowań w ostatnim czasie odnotowano u dzieci w wieku niemowlęcym od 6 miesiąca życia i u dzieci do 2 roku życia. Nie miej jednak, okres do 11 roku życia wciąż jest czasem, kiedy choroba może się rozwijać. Atopowe zapalenie skóry, dotyka tak że dorosłych, ale zdecydowanie rzadziej. Biorąc pod uwagę płeć, więcej przypadków zachorowań na AZS odnotowano u kobiet, niż u mężczyzn.

Ogromne znaczenie, w pojawianiu się tej choroby, ma miejsce w którym przebywamy i żyjemy. W Europie 12% populacji cierpi z powodu tej choroby. W Polsce obecnie 2% dorosłych walczy z tą chorobą, mając zdiagnozowane AZS. Statystyki są o tyle niepokojące, że jest też duże grono osób posiadających objawy zaliczające się do atopowego zapalenia skóry, lecz nie mają oficjalnie zdiagnozowanej tej choroby.

Czynniki sprzyjające zachorowaniu

Najczęściej osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry, to mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, gdzie poziom zanieczyszczeń jest bardzo wysoki.

Liczba osób chorych na AZS rośnie, czego powodem może być zmiana trybu i rozwój naszego życia.

Leczenie atopii jest bardzo trudne, spowodowane jest to pojawiającymi się licznymi nawrotami choroby. Zazwyczaj leczenie skupia się na łagodzeniu objawów takich jak świąd i sucha skóra. W tym celu zaleca się stosowanie specjalnych preparatów do skóry wrażliwej. U dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry, stosuje się działania mające uchronić dziecko, przed powstawaniem licznych podrażnień w wyniku drapania się. W tym celu bardzo krótko i często obcina się paznokcie, a dłonie w czasie snu zabezpiecza się rękawiczkami. Jest to bardzo ważne ponieważ, powstające zadrapania mogą być powodem powstawania stanów zapalnych. Skóra cierpiąca na AZS wymaga specjalnego traktowania i pielęgnacji. Zaopatrując się w specjalne preparaty nawilżające możemy ułatwić skórze powrót do dawnej formy.