częstochotliwość występowania atopowego zapalenia skóry
Częstotliwość występowania atopowego zapalenia skóry
Luty 2, 2017
eczema atopic dermatitis symptom skin
Czynniki zaostrzające atopowe zapalenie skóry – czego unikać
Luty 2, 2017
Pokaż wszystkie

Czym myć skórę przy atopowym zapaleniu?

mycie przy atopowym zapaleniu skóry

Woda nawilża, ale po aplikacji do wewnątrz. Woda, która wchodzi w interakcję z naszą skórą – wysusza. A potwierdzić to mogą przede wszystkim osoby, które borykają się z AZS. Zatem czym myć skórę przy atopowym zapaleniu?

(Nie)częste kąpiele

Kąpiel dla większości z nas to relaks i odprężenie. Niestety nie dla osób z AZS. Część dermatologów odradza częste kąpiele osobom z tą przypadłością. Skóra po kąpieli wysusza się, a wycieranie ręcznikiem zaraz po myciu, dodatkowo ją podrażnia. Konieczne jest wtedy szybkie nawilżenie. Czy zatem musimy rezygnować z codziennych kąpieli? Nie. O ile zastosujemy odpowiednią pielęgnację.

Po pierwsze, musimy mieć na względzie to, że kąpiel nie powinna być w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ nadmierne ciepło potęguje wysuszanie skóry. Ponadto należy unikać kąpieli powyżej kwadransa. Jeśli to możliwe – należy także unikać mycia skóry głowy i włosów w trakcie kąpieli. Najlepiej zrobić to po myciu ciała, np. nachylając głowę nad wanną, czy umywalką. Im rzadszy kontakt skóry z wodą – tym mniej dotkliwe są skutki uboczne tego kontaktu.

Środki do kąpieli z AZS

Na ryku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do mycia dla osób z AZS. Są one znacznie łagodniejsze niż te dostępne w drogeriach i mają właściwości hypoalergiczne. Co więcej, wzbogacone są o środki nawilżające, które stanowią barierę ochronną dla naszej skóry. Są one droższe, ale tego jest warte Twoje zdrowie i komfort. Kosmetyki dla osób z nadwrażliwą skórą, w tym atopową, regenerują płaszcz lipidowy skóry. Dodatkowo także łagodzą jej podrażnienia i stanowią bazę pod dalszą pielęgnację.

Kosmetyki do mycia dla osób borykających się atopowym zapaleniem skóry najczęściej mają postać emulsji lub roztworu. Jeśli nasza skóra jest w fazie nasilenia AZS, warto zwrócić uwagę, na te, które w swoim składzie mają czynniki zmniejszające świąd i działające odkażająco. Każdy kosmetyk z przeznaczeniem dla AZS ma w swoim składzie także substancje natłuszczające, takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6. Istnieją też domowe sposoby na kąpiel dla chorego na atopowe zapalenie skóry. Warto sięgnąć po łatwo dostępne produkty spożywcze, takie jak mąka ziemniaczana, czy siemię lniane.

Demakijaż

A co z demakijażem? Przede wszystkim należy unikać mydła, perfumowanych kosmetyków i tych, które w swoim składzie zawierają detergenty, takie jak laurylosiarczan sodu, który może wywoływać atopowe zapalenie skóry.

Po każdej zażytej kąpieli należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i nawilżeniu. Warto pamiętać, aby przy osuszaniu nie trzeć skóry ręcznikiem, a jedynie delikatnie ją oklepywać, ściągając nadmiar wody. Zaraz po tym należy skórę natłuścić. Mycie skóry przy AZS nie musi być wielogodzinnym rytuałem, o ile postawimy na sprawdzone i odpowiednie kosmetyki.