mycie przy atopowym zapaleniu skóry
Czym myć skórę przy atopowym zapaleniu?
Luty 2, 2017
Pokaż wszystkie

Czynniki zaostrzające atopowe zapalenie skóry – czego unikać

eczema atopic dermatitis symptom skin

Atopowe zapalenie skóry to choroba nawrotową, której towarzyszy bardzo uciążliwe i męczące objawy takie jak, świąd skóry i podrażnienia.

Wiele czynników może powodować zaostrzenie się objawów tej choroby. Czego więc unikać?

Alergeny


Zaleca się unikania kontaktu ze wszelkimi alergenami, które mogą podrażnić skórę chorego. Są to min. alergeny zawarte w produktach spożywczych jak np. czekolada, mleko czy owoce cytrusowe. Mogą one wywołać niepotrzebne wysypki czy podrażnienia, które diametralnie pogorszą kondycje skóry.

Sztuczna odzież


Ubrania wykonane ze sztucznych lub drażniących materiałów takich jak np. wełna powodują podrażnienia i nasilają odczucie swędzenia. Sztuczna odzież również nie pozwala skórze na odpowiednią wymianę powietrza, w wyniku czego skóra poci się, a na naskórku powstają liczne bakterie. Dodatkowo może to również wystąpić podczas noszenia ciasnych ubrań.

Detergenty i kosmetyki


Osoba chorująca na AZS powinna unikać detergentów i kosmetyków, które nie są przystosowane do skóry alergicznej, podatnej na powstawanie podrażnień i uczulenia.

Drapanie


Chodź jest to trudne, zaleca się unikanie drapania swędzących i podrażnionych miejsc na skórze chorego. Drapanie, jedynie pogarsza stan skóry, wywołując często przy tym liczne stany zapalne. Aby uniknąć drapania i powstałych w wyniku tego zadrapań trzeba często obcinać dość krótko paznokcie, a w czasie snu zabezpieczać dłonie rękawiczkami.

Stres

W wyniku sytuacji stresujących stan chorego może się pogorszyć, dlatego wiele specjalistów zaleca unikania prowadzenia stresującego trybu życia. Należy też pamiętać, ze w wyniku stresu pocimy się, co sprzyja rozwojowi bakterii.

Klimatyzacja i suche powietrze


Jest to kolejny czynnik zaostrzający AZS. Głównym problemem osoby chorej na atopowe zapalenie skóry, jest ciągle wysuszająca się skóra, która nadmiernie traci wodę. Przebywanie w suchym, klimatyzowanym powietrzu tylko zaostrza ten stan. Należy więc unikać tego typu miejsc. Obecnie są to min. biurowce, centa handlowe, a nawet liczne autobusy komunikacji miejskiej.

Atopowe zapalenie skóry to choroba posiadająca bardzo uciążliwe objawy z którymi zdecydowanie ciężko jest choremu normalnie funkcjonować. Całkowite wyleczenie nie możliwe, dlatego zaleca się wyeliminowanie elementów, które mogą wywołać ten stan. Unikanie czynników, które zaostrzają jej objawy, mogą choremu ułatwić codzienne życie.