higiena przy atopowym zapaleniu skóry
Jak dbać o higienę przy atopowym zapaleniu skóry
Luty 1, 2017
Pokaż wszystkie

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry

dziecko z atopowym zapaleniem skóry

U dzieci do 5. roku życia najczęściej objawia się atopowe zapalenie skóry. Jak donoszą badania, nawet co piąte dziecko może borykać się z tym problemem. Prócz zdrowia i wyglądu, coraz częściej cierpi także psychika dziecka. Ma trudności z samoakceptacją, nie rozumie czemu nie może robić wielu rzeczy, jeść czego chce, czy nawet bywa powodem do prześmiewek w szkole.

Pierwsze objawy

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji. Jak rozpoznasz, że Twoje dziecko ma AZS? Pierwsze podejrzenia padają przy obserwacji. Jeżeli zauważysz, że jego skóra jest sucha, a dziecko często budzi się w nocy z płaczem, może doskwierać mu także świąd. Niestety bardzo często jest tak, że drapanie dziecka uszkadza jego i tak delikatną skórę, a w zadrapania wnikają bakterie, takie jak gronkowce, czy alergeny. Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza, który jest w stanie postawić diagnozę, czy to na pewno atopowe zapalenie skóry.

Zmiana trybu życia

Atopowe zapalenie skóry u dziecka wymaga od nas także odpowiedniego trybu życia. Pierwszą zasadą jest odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka. Dziecku nie wystarczy zwykły balsam do ciała czy olejek. W grę wchodzą częste kąpiele z emolienami, które tworzą odpowiednią barierę ochronną dla skóry. Z racji tego, że emolieny nie utrzymują się długo na skórze, kąpiele trzeba często powtarzać. Ręcznik, którym wycieramy dziecko powinien być czysty, miękki, a osuszanie powinno polegać jedynie na przykładaniu ręcznika do jego ciała.

Zwracają uwagę, na to, w co ubierasz dziecko

Ubranko do zasypiania, także powinno być specjalnie dobrane. Powinno być jasnego koloru (kolorowe rzeczy mają w sobie barwniki), z naturalnego materiału (najlepiej bawełny), uprane w hypoalergicznym proszku, dokładnie wypłukane i wyprasowane. Należy zadbać także o to, by dziecko zawsze miało obcięte paznokcie, w celu wyeliminowania zadrapań.

Odpowiednio dobieraj zabawki

Im dziecko starsze, tym problemy narastają. Dziecko zaczyna raczkować, chodzić – co wpływa, na częstsze urazy, a co za tym idzie – możliwość wdarcia się w rany bakterii. Należy zadbać o to, by w otoczeniu dziecka było jak najmniej przedmiotów mogących wywołać reakcję alergiczną. Nie chodzi tylko o dywany, czy wykładziny w pomieszczeniach, które są pełne roztoczy, ale także zabawki. Należy wybierać zabawki atestowane, pozbawione chemikaliów. Niestety ukochane przez dzieciaki pluszaki to także zbiorowisko kurzu i bakterii. Jeśli już postawimy na zakup pluszowego misia – zadbajmy także i o jego higienę i częste kąpiele w pralce.