kąpiel emoliencyjna
Jak przygotować kąpiel emoliencyjną?
Luty 1, 2017
leczenie atopowego zapalenia skóry
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Luty 1, 2017
Pokaż wszystkie

Jakie nosić ubrania przy atopowym zapaleniu skóry

ubrania atopowe zapalenie skóry

Jakie nosić ubrania przy atopowym zapaleniu skóry? Nie chodzi tu oczywiście o gusta, fasony, czy kolory. Sęk tkwi w ich jakości, materiałach i barwieniu. Ile razy wyprałeś nowe ubranie w pralce, z innymi kolorowymi rzeczami, a mimo to kolor nowego ubioru zagościł na reszcie? No właśnie…

Osoby cierpiące na AZS mogą potwierdzić, że zwykłe ubrania i bielizna, często powodują dyskomfort noszenia poprzez potęgowanie świądu i powodowanie wyprysków skórnych. Dla atopowej skóry, najlepsze jest to co pochodzi z natury i jest hypoalergiczne.

Tkaniny rekomendowane dla chorych na atopowe zapalenie skóry

Prócz kosmetyków, leków i suplementów, działanie terapeutyczne mają także tkaniny. Materiał na jaki warto postawić, to taki który nie drażni skóry, jest delikatny, naturalny, oddychający. Dodatkowo warto, aby usuwał nadmiar wilgoci, był antystatyczny i kontrolował naszą temperaturę. Niemożliwy do znalezienia? Absolutnie nie. Polecamy branie pod uwagę dwóch materiałów: jedwabiu i bawełny. Drugi z nich, jest organiczny, jednak często poddawany jest obróbce technicznej, za sprawą której nabywa w swoim składzie niepożądane środki chemiczne. Zaliczyć do nich można barwniki, środki ropopochodne, zmiękczające i chroniące przed zagnieceniami. Oczywiście, za jakością idzie także cena. Warto jednak dołożyć kilka złotych i zainwestować w ubrania uszyte z organicznej bawełny.

Jedwab

Jedwab – tkanina szlachetna i idealna dla alergików. Włókna jedwabiu są zbliżone do budowy ludzkiego naskórka, co tłumaczy jego nieporównywany z innymi materiałami, przyjemny kontakt z naszą skórą. Doceniamy go głównie przy wyborze bielizny. Jedwab prócz właściwości, o których wspominaliśmy wcześniej, nie kumuluje roztoczy oraz kurzu i zachowuje wytrzymałość przez wiele lat.

Nie polecane – materiały syntetyczne

Czego w takim razie powinniśmy się wystrzegać? Na pewno materiałów syntetycznych. D takich należy m.in. nylon. Prócz dyskomfortu w noszeniu, może wywoływać pokrzywkę kontaktową, wypryski i wzmaga naszą potliwość. Alarm powinny wzbudzić także metki, na których jest zapis o możliwości odbarwiania i zmianie koloru po praniu. Unikać powinniśmy także materiałów z grubym włosiem, które mogą podrażniać naszą szorstką skórę.